Загальна інформація про спеціальність 121 – Інженерія програмного забезпечення

 

Кафедра Програмної інженерії готовит програмістів з 1988 року. Впродовж історії розвитку спеціальність мала декілька поступово змінюваніх назв – ПЗОТАС – ПЗАС – ПІ – ІПЗ.

Кафедра програмної інженерії готує студентів за трьома ступенями вищої освіти: бакалаврів за спеціальністю 121 «Інженерія програмного забезпечення» (освітня програмою «Програмна інженерія»); магістрів за спеціальністю 121 «Інженерія програмного забезпечення» (за програмами «Інженерія програмного забезпечення» та «Програмне забезпечення систем»); докторів філософії – за спеціальністю 121 «Інженерія програмного забезпечення». Навчальні плани узгоджено з міжнародними стандартами підготовки програмістів.

Форма навчання – очна, заочна та заочно-дистанційна.

Інженерія програмного забезпечення – це інженерна дисципліна, яка пов’язана зі всіма аспектами виробництва програмного забезпечення від початкових стадій створення специфікації до підтримки системи після здачі в експлуатацію.

Індустрія програмування – одна з найбільш перспективних і динамічних галузей. Сучасні ІТ- компанії забезпечують цікаві проекти, професійне зростання та гідну зарплату. Прогнози економічного розвитку галузі в нашій країні стримуються дефіцитом кваліфікованих кадрів.

Освіта у сфері програмної інженерії – це розумна інвестиція у своє майбутнє. У нас Ви навчитеся не просто програмувати (кодувати), а створювати програмні продукти – аналізувати вимоги, працювати в команді розробників, тестувати та забезпечувати якість продукту, керувати програмними проектами.

Кафедра програмної інженерії має обсяг ліцензійного прийому на 355 осіб на підготовку спеціальності “Інженерія програмного забезпечення” (освітня програма «Програмна інженерія»).

Студенти мають широкі можливості вільного вибору дисциплін. Деякі предмети викладаються англійською мовою у окремо сформованих групах.

Починаючи з 3 курсу студенти проходять практику в провідних ІТ-компаніях Харкова та України. Договір про співробітництво між кафедрою ПІ ХНУРЕ та компаніями Global Logic, EPAM Systems, NIX Solutions та Sigma Software дозволив створити на кафедрі лабораторії з розробки сучасного програмного забезпечення.

Практикується залучення провідних спеціалістів фірм до викладання професійно-орієнтованих дисциплін, здійснюється цільова підготовка студентів старших курсів у формі безкоштовних факультативних занять від компаній.

Під час навчання студенти підвищують свій професійний рівень, беруть участь у роботі семінарів і гуртків, організованих на базі наукових лабораторій, гуртка «Програміст» (де студенти здобувають знання та навички з вирішування олімпіадних завдань з програмування), лабораторії GameDev (де готують студентів до розробки ігрових проектів), беруть участь у проекті «IT Talents» (що передбачає поглиблене вивчення складних алгоритмів з практичним їх застосуванням в різних областях ІТ).

Неодноразово студенти кафедри ПІ посідали призові місця на українських та міжнародних змаганнях з програмування, гідно представляли кафедру та університет на виставках, конкурсах, конференціях та форумах.

 

Аналіз спеціальності інженерія програмного забезпечення  та іноземних аналогів

Розробка програмного забезпечення — це окрема галузь інформатики, яка далі поділяється на різні піддисципліни, кожна зі своєю унікальною спрямованістю. Майстерність у певній ніші програмної інженерії може значно підвищити цінність професіонала на ринку праці, оскільки демонструє досвід і спеціальні знання.

Сфера розробки програмного забезпечення за своєю суттю багатодисциплінарна, перетинається з численними секторами. Інженери-програмісти розробляють рішення для різних галузей, включаючи освіту, охорону здоров’я, фінанси, виробництво тощо, кожна з яких пропонує шлях до спеціалізації.

Концепція програмної інженерії все ще розвивається, дебати про її емпіричну достовірність та її відмінність від інформатики. Сам термін має історичне коріння, що сягає 1960-х років, що відображає його еволюцію з часом.

На міжнародному рівні розробка програмного забезпечення розвивалася разом із глобалізацією робочої сили.

Тенденція аутсорсингу розробки програмного забезпечення до країн з нижчою ціною робочої сили, таких як Індія, Китай, Україна, змінила галузь. Хоча це призвело до занепокоєння щодо переміщення робочих місць у розвинених країнах, це також сприяло більш глобальному інтегрованому підходу до розробки програмного забезпечення.

Незважаючи на труднощі, пов’язані з відстанню та різницею в часових поясах, міжнародна співпраця в області розробки програмного забезпечення продовжує розвиватися, а навчальні заклади по всьому світу пропонують вчені ступені та роблять свій внесок у знання цієї галузі.

https://www.bestcomputerscienceschools.net/what-are-the-specializations-within-software-engineering/

Що стосується європейського ринку послуг, то можна скористатися інформацією одних із найсильніших університетів і партнерів ХНУРЕ за міжнародними проєктами: 

  1. MSc programmes at DTU, Denmark (MSc Eng programme in Computer Science and Engineering  https://www.dtu.dk/english/education/graduate/msc-programmes/computer-science-and-engineering + MSc Eng degree in Design and Innovation https://www.dtu.dk/english/education/graduate/msc-programmes/design-and-innovation)
  2. МSc programmes at LNU, Sweden (MSc Eng programme in Information Systems https://lnu.se/en/programme/information-systems-master-programme-sasy2/distance-international-autumn/ )
  3. МSc programmes at KTH, Sweden (MSc Eng programme in ICT Innovation’s https://www.kth.se/en/studies/master/ict-innovation + MSc Eng programme in Computer Science https://www.kth.se/en/studies/master/computer-science + MSc Eng programme in Software Engineering of Distributed Systems https://www.kth.se/en/studies/master/software-engineering-distributed-systems + MSc Eng programme in ICT Innovation programme (EIT Digital) https://www.kth.se/en/studies/master/ict-innovation-eit

Деякі дисципліни були адаптовані за умови України івпроваджені в ОНП 121 ІПЗ за результатами міжнародних проєктів Цей аналіз показує що ОНП 121 ІПЗ має курси, які перетинаються з наведеними прикладами, і відповідають сучасним тенденціям галузі.